امین مردم
( وبلاگ سابق دفترخانه 75 شوش ) 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

در حالیکه ما در گوشه ای از دنیای بزرگ مجازی بخشنامه ها و ایرادات و اشکالات را مرور می کنیم و همکاران دلسوزی نیز در این فضا به سوالات همکاران پاسخ داده و به مردم عزیز مشاوره می دهند همکاران جوان دیگری نیز روز به روز به این فضای رو به رشد اضافه می شوند و حال و هوای فضای مجازی شکل و بوی بهتری نسبت به روزهای پیشین گرفته است و همکاران جوان تر از بزرگ ترهای این حرفه که مویی در این وادی سپید کرده اند و اتفاقا" صاحب وبلاگ های وزینی نیز هستند استفاده های لازم را می برند و فرهنگ وبلاگ نویسی در حوزه دفاتر اسناد رسمی نهادینه شده است .

اما در کنار کار فرهنگی نباید از عده ای که نام سردفتر را یدک می کشند ولی از هیچ ترفندی برای منفعت طلبی خود چشم نمی پوشند غافل شد عده ای همکارنما که تنها برای چپاول حقوق دولتی و ضایع کردن حقوق سایر همکاران فارغ از هرگونه قانون و بخشنامه فعالیت دارند و در شهرستانها و تهران بزرگ برای دفاتر دیگر و حتی بازرسان شناخته شده اند .

امروزه موارد متعددی می بینیم که با کمال تعجب براحتی در حال انجام است و گزارشهای همکاران و مردم نشان می دهد که اسناد به نحو بسیار نامناسبی در بعضی دفاتر در حال تنظیم است اسناد اتومبیل رتبه اول و فاجعه انگیزترین سرنوشت را دارد اصولا" بنگاه های اتومبیل تنها با دفاتری کار می کنند که اسناد را باز و نام خریدار را خالی می گذارند چرا که نفع آنها بخصوص در اتومبیل های مدل بالا همچون بی ام و و بنز و پورشه و لکسوس و سایر اتومبیلهای وارداتی در این است البته نحوه عمل دفاتر اسناد رسمی که با دلالهای اتومبیل که در تهران بویژه در محدوده خیابان سهرودی و شهید بهشتی که بورس بنگاههای معاملات اتومبیل های وارداتی است کار می کنند به این نحو است و شاید معدود دفتری را بتوانید پیدا کنید که در این محدوده باشد اما نحوه تنظیم اسناد اتومبیلش غیر از این باشد چرا که در این صورت مورد غضب بنگاه اتومبیل و قطع رابطه با وی قرار خواهد گرفت دوستی نقل می کرد : " به دفتر اسنادی که دلالی اسناد اتومبیل وی را برای تنظیم به او داده بود مراجعه و در عرض نیم ساعتی که منتظر نشسته ده سند اتومبیل در دفتر وی امضاء شده و اظهار می کرد که دفتردار تر و فرزی نیم برگی ها را سریع پرینت می گرفت و جهت امضاء به همکارش می داد از وی سوال کردم عبارت ثبت با سند برابر است را در آن دفتر بزرگ نوشتی و امضاء کردی و در کمال تعجب با پاسخ منفی وی مواجه شدم " با این وصف این شبهه برایم پیش آمد که آیا این دفتر اصلا" اسناد را در دفترش ثبت می کند و مالیات و حق الثبت را به حساب دولت واریز می کند یا خیر ؟ و چگونه است دفتری که با اکثر بنگاه های اتومبیل کار می کند و در تهران شناخته شده است و اسنادی را بعضا" به مدت یکسال بدون نام خریدار سفید امضاء می گیرد به حیات ادامه می دهد و بازرسان عزیز چشم و دل سیر چگونه از این موارد می گذرند و بعضی موارد قابل چشم پوشی را گزارش می کنند همکاری عنوان می کرد بازرس رسیدهای دستگاه کارتخوان را چک می کرد که از یک کارت کشیده نشده باشد !! یا برای هر بالفرض گواهی امضاء یک رسید کارتخوان ضمیمه شده باشد و مالیات بر ارزش افزوده هم با خودکار قرمز روی آن نوشته شده باشد !!

خلاصه اینکه بازرسی ناکارآمد این روزها هم حقوق دولتی را ضایع می کند هم به اجحافی که به سایر دفاتر اسناد رسمی می شود کمک می کند و هم در تاریخ این روزهای سازمان ثبت و کانون سردفتران به یادگار خواهد ماند ...

رتبه دوم را تنظیم اسناد املاک داراست اصولا" مشاورین املاک با دفاتری کار می کنند که ۱۰ یا ۱۵ درصد حداقل از هزینه تحریر اسنادی که آنها روانه می کنند را به دلال مربوطه بدهند و ارتباط دوستانه ای که بعضی از دفاتر اسناد رسمی با مشاورین املاک ایجاد کرده اند مانع از ایجاد عدالت در تنظیم اسناد در سایر دفاتر اسناد رسمی است .

اسناد رهنی نیز در بخش املاک نور علی نور است اصولا" یک خیابان که الی ماشاءاله این روزها حداقل ده بانک خصوصی دارد با یک دفترخانه کار می کند و سایر دفترخانه ها که آنها هم بیش از ده دفتر هستند نظاره گر سردفتر زیرکی هستند که با زد و بند محدوده مورد نظر را قرق کرده است .

البته شاید این موارد از جانب بعضی همکاران که به موضوعات فاجعه انگیزتری همچون تنظیم سند برای مرده برای فرار از مالیات بر ارث و انحصار وراثت و امضای شخص دیگری به جای وی و اخذ هزینه های میلیونی واقف هستند هیچ به نظر برسد ... همچنین آن دفترخانه ای که در میدان تجریش تهران ۱۰۰۰ گواهی امضاء را یک شماره می زند و تنها یک میلیون تومان هزینه می گیرد ! یا فلان دفترخانه که بدون پایان کار سند قطعی تنظیم می کند یا ...

موارد خنده داری از بازرسی ها به گوش می رسد که در مقابل موارد تخلفی که به وضوح دیده می شود ذره ای نیست و فسادی که بازرسان به جامعه سردفتری تحمیل می کنند در به زیر کشاندن و تحقیر این حرفه تاثیر بسازیی خواهد داشت ...

لذا از دلسوزان این حرفه تقاضا داریم تا دست در دست یکدیگر با شناسایی آفت هایی که از درون به جان دفاتر اسناد رسمی افتاده و خودیها باعث آن هستند و معرفی آنها آغازی باشیم بر استفاده بهینه تر از فضای مجازی همچنین این وبلاگ آمادگی دارد تا با موافقت همکاران قسمتی را به معرفی دفاتر و بازرسان جهت بررسی تخلف احتمالی آنها اختصاص دهد ...

اما رسیدگی به معیشت دفاتر اسناد رسمی در ید کدام ارگان است ؟ آیا نباید از وضع معیشتی دفاتر اسناد رسمی آماری تهیه شود تا برای حفظ این حرفه بتوان تمهیداتی اندیشید ؟ آیا دفترخانه ای که در عرض نیم ساعت ۱۰ سند اتومبیل تنظیم می کند و احتمال ضرر و زیانی که ممکن است به دولت یا اشخاص وارد کند درصد بالایی دارد نباید مورد بازرسی جدی قرار بگیرد ؟ آماری که کانون و سازمان ثبت از تعداد اسناد اخذ می کنند نباید منفعتی برای آینده دفاتر اسناد رسمی متصور باشد ؟ آیا بررسی آماری که قطعا" در بهبود اوضاع موثر است جایی در برنامه های سازمان و کانون دارد ؟

 

منبع: یادداشتهای سردفتر اسناد رسمی

[ ۱۳٩۱/۳/٢٢ ] [ ۸:۳۸ ‎ق.ظ ] [ دفتریار امین حاذقی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

در این فضای مجازی سعی در ایجاد روندی مناسب جهت تعامل و بررسی فضای موجود و کسب و ارائه موارد بهتر در این عرصه بدون هیچگونه جبهه گیری شخصی هستم پیشاپیش دست شما دوست و همکار گرامی را به گرمی فشرده و از نقد و پیشنهادات شما با کمال میل استقبال میکنم امید است که در این قطار همسفری مناسب باشم شایان ذکر است که مدیریت این وبلاگ توسط سردفتر صورت نمی پذیرد پس بدیهی می باشد که مسئولیتی در خصوص مطالب منتشر شده در این وبلاگ متوجه ایشان نمی باشد و بنده متضمن آن می باشم با احترام - مدیریت وبلاگ " دفتریار امین حاذقی "
صفحات دیگر
امکانات وب
سخن روز

اوقات شرعی موزیک