امین مردم
( وبلاگ سابق دفترخانه 75 شوش ) 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

محاسبه مالیات مشاغل سردفتر :

 X : جمع کل درآمد حق التحریر دفترخانه ( حق التحریر اسناد + درآمد گواهی امضاء + سایر خدمات ثبتی )

Y = X * %۶۰ : در آمد پس از کسر ۴۰% پرداختهای دفتر

Z = Y * %۴۰ : در آمد مشمول مالیات قبل از کسر معافیت با ضریب ۴۰% طبق تفاهم نامه کانون

W = Z ۶۶۰۰۰۰۰۰ : در آمد مشمول مالیات پس از کسر ۶۶۰۰۰۰۰۰ ریال معافیت مالیاتی

W را به جدول ماده  ۱۳۱ قانون مالیاتهای مستقیم ببرید .

 


محاسبه مالیات مشاغل دفتریار :

X : جمع کل درآمد حق التحریر دفترخانه ( حق التحریر اسناد + درآمد گواهی امضاء + سایر خدمات ثبتی )

Y = X * %۱۵: درآمد دفتریار

Z = Y * %۶۰ : درآمد پس از کسر ۴۰% هزینه طبق تفاهم نامه کانون

W = Z – ۶۶۰۰۰۰۰۰  : درآمد مشمول مالیات پس از کسر ۶۶۰۰۰۰۰۰ ریال معافیت مالیاتی

W را به جدول ماده ۱۳۱ قانون مالیاتهای مستقیم ببرید .


ماده ۱۳۱ قانون مالیاتهای مستقیم : نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی به استثنای مواردی که طبق مقررات این قانون دارای نرخ جداگانه ای می باشد به شرح زیر است  :

تا میزان ۳۰۰۰۰۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه – ۱۵% حداکثر : ۴۵۰۰۰۰۰ ریال

تا  میزان ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال  درآمد   مشمول  مالیات   سالانه   نسبت  به  مازاد ۳۰۰۰۰۰۰۰  ریال  –۲۰% حداکثر :۱۸۵۰۰۰۰۰ ریال

تا  میزان ۲۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال  در آمد  مشمول  مالیات  سالانه  نسبت  به  مازاد ۱۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال – ۲۵% حداکثر : ۵۶۰۰۰۰۰۰ ریال

تا  میزان ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال  درآمد  مشمول  مالیات  سالانه  نسبت  به  مازاد ۲۵۰۰۰۰۰۰۰ ریال – ۳۰% حداکثر : ۲۸۱۰۰۰۰۰۰ ریال

نسبت به مازاد ۱۰۰۰۰۰۰۰۰۰ ریال درآمد مشمول مالیات سالانه – ۳۵%

پ . ن ۱ : طبق بند ۴ دستورالعمل خوداظهاری اظهارنامه مالیاتی شامل حساب درآمد و هزینه و خلاصه وضعیت درآمد و هزینه است .

پ . ن ۲ : همکاران محترم حداکثر تا ۳۱ تیرماه فرصت دارند تا پس از تهیه جدول حق التحریر اسناد و گواهی امضاء و سایر موارد با درج اولین و آخرین سند ماهانه با ذکر مبالغ دریافتی به دفتریار مربوط به سال ۱۳۹۱ اظهارنامه مالیاتی خود را با دانلود نرم افزار و تکمیل آن با امضای دیجیتال بصورت الکترونیکی ارسال یا بصورت دستی به اداره مالیاتی ارائه دهند از مالیات متعلقه ۴۰ درصد باید به صورت نقد و بقیه حداکثر تا شش قسط تا پایان دیماه ۱۳۹۲ پرداخت گردد .

پ . ن ۳ : همکاران محترمی که برای محاسبه مالیات نیاز به کمک دارند می توانند جمع کل درآمد خود را به طور خصوصی در قسمت نظرات اعلام بفرمایند .

پ . ن ۴ : راهنمای اظهارنامه اشخاص حقیقی  - فرم اظهارنامه اشخاص حقیقی بند ب ( سردفتران )  - فرم اظهارنامه اشخاص حقیقی بند ج ( دفتریاران )  - صفحه اصلی دانلود نرم افزارها و فرمهای سازمان مالیاتی

 

منبع: یادداشتهای سردفتر اسناد رسمی


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/٢٤ ] [ ٩:۱٥ ‎ب.ظ ] [ دفتریار امین حاذقی ]

با درود خدمت دوستان محترم

پیرو درخواست های دوستان جهت آموزش این برنامه جزوه آموزشی برنامه ایده گستر در  ادامه قرار داده شده است

امید است مفید واقع شود

شاد زی و مانا باشید


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/٢٤ ] [ ٢:۱٧ ‎ب.ظ ] [ دفتریار امین حاذقی ]

با درود بر همکاران و مخاطبین محترم

چند وقت پیش در جریان مطلبی قرار گرفتم که برای بنده تازگی داشت پس بهتر دیدم با مشورت به پاسخی مناسب برسم.

وکالتنامه ی بلاعزلی بین دو شخص حقیقی منعقد گشته و موکل پس از تفهیم موضوع از طرف دفترخانه ، سند را امضا کرده است و پس از چند ساعت جهت ابطال وکالتنامه مجددا به دفترخانه مراجعه میکند حال با توجه به بلاعزل بودن وکالتنامه ( که عرفا نفس معامله را در خود جای داده است ) دفترخانه اقدام به تنظیم اقرارنامه ای می نماید که به استناد آن موکل وکالتنامه ، اقرار به بی اعتبار بودن وکالتنامه مزبور نموده است.

برای من جالب توجه بود. حال منتظر نظرات صاحب نظران هستم. آیا مستندی جهت صحت و یا عدم صحت این اقرارنامه وجود دارد؟


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/٢٤ ] [ ۱:٤۸ ‎ق.ظ ] [ دفتریار امین حاذقی ]
[ ۱۳٩٢/٤/٢٠ ] [ ٥:٤۱ ‎ب.ظ ] [ دفتریار امین حاذقی ]
چکیده:
هدف از نوشتن این مقاله، آگاهی و شناخت نسبت به مسؤولیت‌ها و تخلفات سران دفاتر اسناد رسمی استکه این مهم از متن قوانین پراکنده و کتب مختلف استخراج شده است تا بدین‌وسیله سردفتران جوان و تازه‌کار با آگاهی از این مقررات و عواقب نسبت به رعایت مقررات و بخشنامه‌ها نهایت دقت و توجه کافی را مبذول نموده تا خدای ناکرده تخلف هر‌چند جزیی در پرونده و سابقه آنها لحاظ نشود. همچنین یادآوری باشد برای سران دفاتر با تجربه و پیشکسوت. این یادداشت سعی دارد جزئیات تخلفات سردفتران را از متن قوانین و مقررات کیفری بیرون کشیده و آن‌را شفاف در معرض دید سران دفاتر قرار دهد و نگارنده معتقد است که اگر این تخلفات و مسؤولیت‌ها به خوبی برای سران دفاتر تبیین شود، گامی است در جهت پیشگیری از وقوع جرم که از وظایف دستگاه قضایی است...

ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/۱٩ ] [ ۳:٥٧ ‎ب.ظ ] [ دفتریار امین حاذقی ]
[ ۱۳٩٢/٤/۱٧ ] [ ۱٠:۳۱ ‎ب.ظ ] [ دفتریار امین حاذقی ]
[ ۱۳٩٢/٤/۱٧ ] [ ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ ] [ دفتریار امین حاذقی ]
[ ۱۳٩٢/٤/۱٧ ] [ ٩:۳٤ ‎ب.ظ ] [ دفتریار امین حاذقی ]
[ ۱۳٩٢/٤/۱٧ ] [ ٩:٠٢ ‎ب.ظ ] [ دفتریار امین حاذقی ]

بسته حقوقی برای کسانی که می‌خواهند بدون دغدغه خرید وفروش کنند؛وکالتی معامله نکنید

در زندگی روزمره، مردم با هم قراردادهای مختلفی می‌بندند و قول و قرارهای مختلفی می‌گذارند که بسیاری از آنها به نتیجه می‌رسد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی به نقل از روزنامه حمایت، با وجود تغییر بسیاری از مناسبت‌های اجتماعی، هنوز بیشتر مردم به قرارهای‌شان پایبندند و قولشان قول است. برای همین وقتی که قراردادی می‌بندند، در ابتدا چندان نگران بدقولی طرف مقابلشان نیستند؛ اما کسانی که مشاغل حقوقی دارند، این قدر خوش‌بین نیستند. برخورد با انواع و اقسام کلاهبرداری‌ها و حیله‌ها باعث می‌شود که در هنگام قرارداد با وسواس معامله کنند و دیگران را هم به رعایت احتیاط دعوت کنند. شما هم بد نیست که کمی وسواس داشته باشید.

 

کمی وسواس بد نیست

معامله با یک وکیل یا متخصص حقوقی چندان به مذاق معامله‌کنندگان خوش نمی‌آید، چون نگاه بدبین آنان و وسواس در بررسی شرایط قرارداد دردسرهایی برای طرف مقابل ایجاد می‌کند، اما این دقت و وسواس بی‌دلیل نیست. تجربه پیگیری پرونده‌های حقوقی نشان داده است که یک معامله ساده حتی با یک خویشاوند نزدیک می‌تواند ماه‌ها انسان را درگیر یک دعوای حقوقی و رفت و آمد به دادگاه کند. این در حالی است که با رعایت چند موضوع ابتدایی می‌توان از این دردسرها فرار کرد. سرمنشا بخش بزرگی از پرونده‌هایی که در دادگستری مطرح می‌شود، ناآگاهی مردم از شیوه صحیح معاملات است. کافی است که برای معاملات اعم از ملک و خودرو به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید تا از بسیاری از مشکلات جلوگیری شود.

 

شکل درست معامله خودرو

با وجود این که قیمت خودرو و ملک سر به آسمان گذشته است، اما این قراردادها هنوز جزو مهم‌ترین قراردادها و پر اختلاف‌ترین آنهاست. خرید و فروش یک خودرو یک مسیر صاف و بدون دردسر دارد که در قوانین و مقررات بیان شده است، اما خیلی از کسانی که دست به معامله خودرو می‌زنند، به دلایل مختلف از این مسیر خارج می‌شوند و میان‌برهایی را برمی‌گزینند که ممکن است دردسرهای مختلفی به وجود بیاورد. راه مستقیم و بدون دردسر فروش معامله یک خودرو از مرکز تعویض پلاک شروع می‌شود. دو طرف قرارداد هر دو به مرکز تعویض پلاک می‌روند و در این مرکز پلاک فروشنده از روی خودرو جدا می‌شود و پلاک خریدار روی خودرو نصب می‌شود.مرحله بعدی مراجعه به دفترخانه است. مرکز تعویض پلاک برای دفترخانه گواهی مبنی بر تعویض پلاک صادر می‌کند.

 

خریدار و فروشنده هر دو به دفتر اسناد رسمی مراجعه می‌کنند و سند انتقال قطعی تنظیم می‌شود. یک نکته مهم که خریدار باید به خاطر داشته باشد این است که برگ سبزی که نیروی انتظامی صادر می‌کند، سند مالکیت نیست و حتما خریداران خودرو باید بعد از تعویض پلاک، برای گرفتن سند قطعی خود به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنند، در غیر این صورت، مالک نخواهند بود.

 

میان‌بر دردسرساز

مسیر سالم و بدون دردسر معامله خودرو همان بود که گفتیم؛ اما بعضی برای این که از دردسر فرار کنند، راه های میان‌بر را پیدا می‌کنند، غافل از این که این راه‌های میان‌بر منشا دردسرهای بسیاری است؛ وکالت دادن فروشنده به خریدار یکی از این راه‌هاست. برای این کار هر دو به دفتر اسناد رسمی می‌روند و فروشنده به خریدار وکالت می‌دهد که به مرکز تعویض پلاک مراجعه کند. در مورد وکالت‌نامه‌ای که تنظیم می‌شود، توصیه این است که این وکالت حتما مدت‌دار باشد. در غیر این صورت بدون تعیین مدتی، خودرویی را که پلاک آن به نام شماست، در اختیار خریدار قرار داده‌اید که در شهر بگردد و هر خلافی که خواست با پلاک شما بکند. در این صورت تمامی تخلفات احتمالی به عهده فروشنده خواهد بود و در صورت تخلف، احتمالا برای او نمره‌های منفی در نظر گرفته می‌شود. برای همین بهتر است فقط دو روز به خریدار وکالت بلاعزل بدهید تا این دردسرها برای شما به وجود نیاید. اما موضوع دیگری که متأسفانه بسیار نادیده گرفته می‌شود، مطالعه نکردن اسناد است. آنچه امضا می‌کنید را حتما بخوانید. اگر خجالت می‌کشید یا حوصله ندارید، یک درصد به این موضوع فکر کنید که ممکن است سوژه کلاهبرداری قرار گرفته‌اید و کلاهبردار در دل خود به سادگی شما می‌خندد.

 

نسخه ویژه برای معاملات املاک

نوع دیگری از معاملات که در جامعه می‌تواند اسباب دردسرهای مختلفی شود، معاملات املاک است. برای این که معامله شما به دور از دردسر باشد، باید دو مرحله زیر را سپری کنید.

 

مرحله اول، دفاتر مشاوره املاک: مشاوران املاک، تاجر هستند و در نقش دلال، طرفین قرارداد را به هم نزدیک می‌کنند، اما برای این که دردسرهای بعدی شما کمتر باشد، قرارداد را در دفتر اسناد رسمی ببندید. اگر به بنگاه می‌روید و مبایعه‌نامه می‌نویسید، حتما زمان دفتر اسناد رسمی و شماره آن را تعیین کنید و به توافق بعدی واگذار نکنید. باید توجه کنید به لحاظ زمانی، فاصله تنظیم مبایعه‌نامه تا حضور در دفتر اسناد رسمی باید کمترین فاصله باشد.

 

نکته دیگری که در بنگاه املاک باید مورد توجه قرار گیرد، این است که بعد از تنظیم مبایعه‌نامه ممکن است معلوم شود که ملک در رهن بانک یا توقیف بوده است یا این که اصلا طرف معامله شما مالک نبوده است. ممکن است این شرایط در وضعی معلوم شود که شما مبایعه‌نامه را امضا کرده‌اید و بخش بزرگی از مبلغ را پرداخته‌اید. برای اینکه با این مشکل روبه‌رو نشوید، قبل از آنکه مبایعه‌نامه را امضا کنید، با مشورت یکی از دفاتر اسناد رسمی یا مراجعه به اداره ثبت، از آخرین وضعیت ملک مورد معامله باخبر شوید. همچنین سعی کنید بیشتر مبلغ قرارداد را در دفتر اسناد رسمی و هم‌زمان با تنظیم سند رسمی بپردازید. همچنین توصیه می‌شود که زمان امضای مبایعه‌نامه و مراجعه به دفترخانه طولانی نباشد، چون با کوتاه بودن این زمان در صورت نوسان قیمت ملک و گران شدن قیمت‌ها، طرفین به فسخ معامله و یا خلف وعده وسوسه نمی‌شوند، اما با توجه به نرخ تورم، اگر این زمان طولانی باشد، با افزایش قیمت ملک، فروشنده وسوسه می‌شود که با انتقال ملک با قیمتی که توافق شده، مخالفت کند و بعد از آن دردسرهایی به وجود خواهد آمد. توصیه دیگر اینکه، مردم به مشاوران املاک دارای پروانه کسب مراجعه کنند، کسانی که مورد تایید اتحادیه مشاوران املاک و وزارت بازرگانی هستند. این‌گونه مشاوران با برچسبی بر روی شیشه محل کسبشان و با دارا بودن کد رهگیری، شناخته می‌شوند. کد رهگیری معامله ملک خودتان را حتما بگیرید.

 

مرحله دوم؛ دفاتر اسناد رسمی

سند رسمی در اداره‌ها و بانک‌ها مزیت‌های زیادی برای صاحب سند دارد. برای همین برای بیع و خرید و فروش ملک حتما به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید. خوشبختانه در این خصوص مشکلی وجود ندارد و شهروندان به ضرورت معامله رسمی ملک آگاه هستند، اما در خصوص قرارداد اجاره، هنوز بسیاری از مردم قراردادهای اجاره خود را به صورت عادی منعقد می‌کنند. برای جلوگیری از مشکلات احتمالی، این قرارداد را هم در دفاتر اسناد رسمی منعقد کنید، بخصوص که به تازگی تسهیلاتی نیز در این مورد در دفاتر اسناد رسمی فراهم شده است.

 

موضوع دیگری که باید به آن توجه کرد، اعتبار وکالت بلاعزلی است که در دفاتر اسناد رسمی منعقد می‌شود. این نوع وکالت خیلی کاربرد دارد، اما شهروندان باید توجه داشته باشند که نباید زیاد به این قرارداد دل ببندند و حتما هرچه زودتر تکلیف قرارداد را روشن کنند. وکالت ممکن است بر اثر عوامل مختلفی، باطل یا ابطال یا فسخ یا منفسخ شود. مثلا وکالت با فوت یکی از طرفین و یا محجور شدن آنان از بین می‌رود. بنابراین اگر موکل که وکالت داده است، آلزایمر بگیرد، در واقع او محجور شده است و وکالت از بین می‌رود. بنابراین توصیه می‌شود که فقط برای امور اداری از وکالت استفاده کنید و اگر ملک یا خودرویی را وکالتی خریدید، هر چه زودتر آن را به سند قطعی تبدیل کنید. هشدار ما را به خاطر داشته باشید که برخلاف تصور عامه مردم از وکالت بلا عزل، محکم‌ترین وکالت‌ها هم، به معنای سند قطعی خرید مال نیست. بنابراین برخلاف نظر برخی مردم که گمان می‌کنند، گرفتن وکالت بلاعزل از فروشنده به معنای انتقال قطعی ملک است، این را باید گفت که محکم‌ترین وکالت‌ها‌ هم عقدی متزلزل و البته قابل فسخ است.

منبع: جامعه سردفتران ودفتریاران استان خوزستان


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/۱٧ ] [ ٦:٠٩ ‎ب.ظ ] [ دفتریار امین حاذقی ]

حقیقتاً خنده ام میگیرد

من هم مصرفی شدم! البته امیدوارم نه برای همه!

بابت غیبت نابهنگامم از دوستان معذرت میخواهم. بعد از مدتها صحبتم از دل است و گله ای که بی حاصل است!

یاد گرفتم که حقیقتا در جاهایی و خصوصاً برای کسانی تا زمانی که مصرف داشته باشم ارزش دارم

خیلی از خودم دلگیرم. باید مسئولیت انتخاب هایم را بپذیرم

اما در این بین از یک چیز بیشتر از همه وحشت دارم

از اینکه روزی بیاید که دیگر من خودم نباشم

یعنی باشم اما نه این شخصی که الان هنوز شخصیتش نفس های آخرش را میکشد

میترسم عوض شوم به آدمی که تا منفعتی و سودی در کار نباشد دست به کاری و یا کمکی نزند

میترسم که ایده آل هایم از امید اینکه میتوانند روزی به واقعیت تبدیل شوند به سراب و توهمی تبدیل شوند

میترسم بشوم کسی که به رعایت مصلحت حقیقت را ذبح شرعی کنم

همیشه فکر میکردم و میکنم که آینده را خود ما انسان ها میسازیم و هنوز باورم بر این است

اما حال به اینجا رسیدم که چگونه و با چه طرحی داریم آینده ی خود را  شکل میدهیم؟

درد من از بی صداقتی ما با خودمان است

مقصرم! باید مسئولیت باورهای خود را بپذیرم وگرنه رشد نخواهم کرد

اما نهایتاً سوالی که ذهن من را درگیر کرده این است که وقتی انسان به خود هم رحم نمیکند به کجا میخواهد برسد؟

و نهایتاً باز خنده ام میگیرد!

همین!


ادامه مطلب
[ ۱۳٩٢/٤/۱٦ ] [ ۱٢:٤٠ ‎ق.ظ ] [ دفتریار امین حاذقی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

در این فضای مجازی سعی در ایجاد روندی مناسب جهت تعامل و بررسی فضای موجود و کسب و ارائه موارد بهتر در این عرصه بدون هیچگونه جبهه گیری شخصی هستم پیشاپیش دست شما دوست و همکار گرامی را به گرمی فشرده و از نقد و پیشنهادات شما با کمال میل استقبال میکنم امید است که در این قطار همسفری مناسب باشم شایان ذکر است که مدیریت این وبلاگ توسط سردفتر صورت نمی پذیرد پس بدیهی می باشد که مسئولیتی در خصوص مطالب منتشر شده در این وبلاگ متوجه ایشان نمی باشد و بنده متضمن آن می باشم با احترام - مدیریت وبلاگ " دفتریار امین حاذقی "
صفحات دیگر
امکانات وب
سخن روز

اوقات شرعی موزیک