امین مردم
( وبلاگ سابق دفترخانه 75 شوش ) 
قالب وبلاگ
لینک دوستان

در ادامه مطلب به تفصیل در خصوص تفاوت افراز و تفکیک سخن گفته شده است که به طور معمول هم در آزمون های سردفتری و دفتریاری از آن سوال می شود

امید است مفید واقع شود


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۳/۳۱ ] [ ٩:٥٩ ‎ق.ظ ] [ امین حاذقی ]

در ادامه مطلب آیین‌نامه ارائه خدمات الکترونیک قضایی آمده است

امید است مورد استفاده همکاران محترم قرار بگیرد و مفید واقع شود


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۳/۳٠ ] [ ٩:٢۱ ‎ق.ظ ] [ امین حاذقی ]

قابل توجه همکاران محترم

نظر به اهمیت گواهی امضای الکترونیک و افزایش کاربرد آن در بخش های مختلف الکترونیک کشور اعم از اظهارنامه های مالیاتی و مشاورین املاک و ثبت سفارشات و در آینده نزدیک بانکها و موسسات مالی و اعتماد به دفاتر اسناد رسمی و محول نمودن این مهم به جامعه سردفتری کشور لازم است همکاران از این فرصت پیش آمده و بدون توجه به منافع مادی ان نسبت به تجهیز دفاتر تحت تصدی به مجوز صدور گواهی امضای الکترونیک اقدام نمایند تا عموم مردم با مراجعه به دفاتر به ظرفیتها و توانائیهای دفاتر اسناد رسمی پی برده و با خدمات جامعه سردفتری کشور بیشتر آشنا و از این طریق استقبال از سند رسمی با رشد فزاینده روبرو گردد البته بنده اذعان دارم از نظر مادی حق الزحمه صدور گواهی ناچیز و هزینه گواهی و توکن برای سردفتر را در حال حاضر در مدت اعتبار یکساله جوابگو نیست ولی لازمه به روز شدن و انتقال وظایف و صلاحیتهای جدید ایجاب مینماید هزینه های مادی و معنوی و مشکلات ناشیه را بپذیریم ...

اطلاعیه کانون سردفتران در کارتابل همکاران عزیز گذاشته شده که عنایت فرموده در همان بخش نسبت به درخواست و اخذ مجوز اقدام فرمائید و از همکاران وبلاگ نویس استدعا دارد جهت اطلاع عمومی مردم و سران دفاتر اطلاعیه را در وبلاگ و وب سایتهای حوزه سردفتری منتشر فرمایند

متن اطلاعیه دفتر RA و روابط عمومی کانون بشرح زیر میباشد:

 همکارانی که تاکنون اقدام به اخذ گواهی امضای الکترونیک ننموده اند می توانند جهت ثبت نام به آدرس www.notarycenter.ir مراجعه نمایند تا در مرحله اول نسبت به صدور گواهی و در مرحله دوم نسبت به فعال سازی تصدی ایشان اقدام شود.

نظر به اینکه براساس توافق انجام شده با مرکز تجارت الکترونیک وزارت صنعت،معدن و تجارت، سازمان امور مالیاتی کشور و کانون سردفتران و دفتریاران مقرر شده است اشخاص حقوقی اظهارنامه مالیاتی خود را پس از دریافت امضای الکترونیک -که توسط دفاتر اسناد رسمی ارایه می گردد- ارسال نمایند، لذا از کلیه همکارانی که که واجد شرایط تصدی صدور گواهی امضای الکترونیک هستند تقاضا می شود تا درخواست خود را صرفا از طریق صندوق پستی خود در پرتال کانون فقط برای "دفتر امضای الکترونیک" ارسال فرمایند.

واجد شرایط تصدی بدین معناست که لازم است ابتدا به سایت مورد اشاره (www.notarycenter.ir) مراجعه نمایید و پس از آن تقاضای خود را در صندوق پستی دفتر گواهی امضای الکترونیک در پرتال کانون قرار دهید. همچنین از زمان ثبت نام تا زمان ایجاد تصدی، حدود یک هفته الی ده روز زمان لازم است.

همکارانی که از قبل در صدور گواهی الکترونیک همکاری داشته اند نیازی به ارسال درخواست جدید نخواهند داشت و جزء فهرست ارسالی به سازمان امور مالیاتی تلقی خواهند شد.

 

منبع: سردفتری یا سرابی فریبنده

[ ۱۳٩۱/۳/٢٩ ] [ ۱۱:٥۱ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

این یک دعوت است. یک دعوت برای یک شروع. دعوتی کوچک برای گامی بزرگ. که اگرچه که به زمزمه است و به کلام. اما گامی‌است بس بزرگ در راستای بزرگداشت شأن وزین "سردفتری". این امانتِ از دیروزیان در اختیار ما. این به امانتِ در دستان ما برای فرداها.این دعوت گامی‌است برای پاسداشت جایگاه "کاتب بالعدل" به اتکای نصب و تنفیذ به استناد دستور حضرت آفریدگار در کتاب حق.

که کدامین جایگاه و مرتبتی را سراغ داریم که به چنین استحکامی و تاکیدی به امر مستقیم الهی فرمان به برقراریش داده شود و جایگاهش به حکم و تدبیر قانونگزار بدین غنا تشریع شود و صاحب این منصب به حکم قوه‌ی قضا منصوب گردد و به چنین فراگیری به حکم امانت از سوی مردمان نیز علاوه بر تمام موارد یاد شده، متنفذ گردد؟ که چه گواراست نظاره‌ی این واقعیت که به میمنت عبور خجسته ی شخص از این هفت وادی به سرای سردفتری که ورود می‌کند، وادی برکتی است مزین به تمامت و کمال به مرتبت "امین مردمان بودن" که مفتخر است به صفت "امانت". که به چه عمقی شیرین است درک این وادی آخر. وادی امین مردمان بودن. وادی مسوولیتی بس سنگین و پردغدغه اما لذت بخش و شیرین اگرچه که در بستر صعوبت و دشواری محض غنوده باشد.

 جامعه بزرگ سردفتری به عنوان یکی از بزرگترین مجامع حقوقی کشور که با تجربه‌ى هشتاد ساله‌ی تخصصی خود روز به روز تلاش خود را در بدنه‌ى حاکمیت برای اثربخشی در نظام حقوقی کشور بیش و بیش‌تر از دیروز به کار می‌بندد شایسته‌ى بیش از این است که بر آن جاری است. گام کوچک موج آفرین امروز گامی است راستین در جهت اعتلای شان سردفتری.

هر یک از ما عضو یک دفترخانه‌ایم. این گام کوچک و این حرکت از هزار دفتر از هزار گوشه‌ی کشور که آغاز شود بی‌شک حرکت فراگیر و بزرگی خواهد شد. موجی که خرده پراکندگیها را در خود در مى‌نوردد و پیش می‌رود. بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و روزی فرا می‌رسد که دریای بزرگ خانواده‌ى سردفتری با امواجی واحد و منظم جلوی تکثیر خرده رودخانه‌های بی‌قانونی می‌ایستد و تمام آبراهه‌های حاشیه‌ای را در خود حل می‌کند. آن روز دور نیست.

خاندان حقوقی کشور که متشکل از سه طایفه‌ی بزرگ سردفتران - وکلا- قضات و هزاران خانواده‌ی ریز و درشت حقوقی دیگر است پاسداران قانون و منافع مردمان این مرز و بوم‌اند در مقابل بی‌قانونی‌ها و پایمال شدن حقوق مردم. حافظان منصوب قانون برای صیانت از حقوقی که قانونگزار به نفع و برای آسایش و حفاظت از حق مردمان تشریع کرده است.

و امروز طایفه‌ی بزرگ سردفتری به عنوان یکی از بزرگ زعمای منصوب خاندان قانونگزاری مشتمل بر طیف و تعداد گسترده‌ای از حقوقدانان برجسته و زبردست دست در دستان وکلای محترم و قضات بزرگوار همچون کوهی استوار برای فتح قله‌های صلابت در راستای ادای وظیفه‌ی هرچه بهتر خود بیشتر از پیش و فعال‌تر از همیشه کمر همت به اجرای قانون و محافظت از قانونمداری ایستاده است.

دست در دستان هم پیش به سوی جامعه‌ی قانونمدار با همت و پشتکار تمام اهالی خاندان حقوقی کشور. که هر یک در جای خود از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند. و امروز شان "سردفتر" از نگاه قانون و قانونگزار بسیار بیش از این است که در دستان من و شماست. که به امانت پشت سرمان و شان و جایگاه پر عظمتی که از پیشینیانمان تحویل گرفته‌ایم که بنگریم؛ متوجه خسران جامعه‌ی سردفتری در از دست رفتن جایگاه برحق آن خواهیم شد.

و اینک برای آغاز پاسداشتی که ضرورت است، از عنوان شروع کردن شایسته است و لازم. و به راستی مگر سران سایر حرفه‌ها به عناوین حرفه‌ای خود شناخته‌ نمی‌شوند؟ حرفه های "پزشکی"، "مهندسی" و "قضات" و ...؟ و به کدامین دلیل در این میان عنوان وزین "سردفتر" مظلوم واقع شده است و مهجور؟ آیا قصور از خودمان،اهالی این حرفه نبوده و نیست؟

بگذریم. سخن به اطاله کشیده شد.لب کلام این است:

این یک دعوت است. این یک آغاز است. به زمزمه است این گام و به کلام. همین. کافیست از امروز به جای خانم و آقا در ابتدای نام هر یک از همکاران سردفترمان عنوان "سردفتر" را قید کنیم. در معاشراتمان همدیگر را با ابتدای سردفتر آغاز و خطاب کنیم. در نوشتارمان قبل از ذکر اسامی همکاران عناوین "سردفتر و دفتریار" را قید کنیم. در گزارشهایم خطابمان با عنوان خودمان باشد با افتخار. در مصاحبت هایمان عنوان "سردفتر" ضرورت یابد و اولویت. و در جلسات و همایشها و گردهماییهایمان خطاب "سردفتر" در ابتدای نام هر همکار از قلم نیفتند.(و البته به تبع آن عنوان دفتریار در ابتدای نام همکاران دفتریار نیز شایسته است و مورد تاکید). دست به دست هم دهیم که بی شک دور نیست آن روزی که در معارفه‌های بزرگ هنگام فراخواندن یا معرفی هریک از سران دفاتر اسناد رسمی عنوان "سردفتر" با ابهت و وزین قرائت شود. در این جرکت، نقش جامعه ی مجازی سردفتری چشمگیر است. فرصت کم است. زمزمه را از همین حالا می شود شروع کرد...

این یک دعوت است. این یک شروع است. آغاز موج گرامیداشت عنوان وزین "سردفتر" از سوی من و شمای امروز و "ما"ی فردا، از همین حالا آغاز شده است. حرکت مبارک. در این موج سهیم باشیم. سلام "سردفتر..." سلام "دفتریار..."

 

منبع: اوراق باطله ی یک دفتر اسناد رسمی

[ ۱۳٩۱/۳/٢٩ ] [ ٧:٥۸ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

در ادامه کتابچه قانون مدنی با تمامی ماده ها آمده است.
متاسفانه این قانون شامل مسئولیت مدنی نمی شود.
تهیه شده برای تلفن همراه.
امیدواریم که مفید واقع بشود.
از نظرات کاربران عزیز نهایت استفاده را میکنیم.

 

حجم: 200kb

دانلود

 

منبع: حق گستر

 

[ ۱۳٩۱/۳/٢۸ ] [ ۸:۳۳ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

در ادامه دو نوع فرمت ترمینولوژی حقوق یکی برای گوشی های موبایل با فرمت جاوا قرار گرفته است که بر روی اکثر گوشی ها قابل نصب است و یکی نیز برای سیستم عامل های آندروید که امید است مفید واقع شود

 حجم : 900kb

ترمینولوژِی-جاوا

***********************************

حجم : 3.5mb

ترمینولوژی-آندروید

 

منبع با اندکی دستکاری: حق گستر

[ ۱۳٩۱/۳/٢۸ ] [ ٧:۱۱ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

در ادامه قانون اساسی کشور فرانسه را با فرمت pdf حهت دانلود قرار دادم

امید است مفید واقع شود

 

حجم: 600kb

دانلود

[ ۱۳٩۱/۳/٢۸ ] [ ٢:٥٩ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

در ادامه مطلب لیست مرورگرهای سازگار با SilverLight برای استفاده استعلام الکترونیکی دفترخانه اسناد رسمی آمده است


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۳/٢٧ ] [ ۱۱:٢۳ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

علی رغم صحبت همکار ارجمند جناب آقای طباطبایی که در توضیح وبلاگ خود چنین نوشته اند:

        " دیگران که باور نکردند میدانم تو هم باور نمیکنی پس ابلاغ بگیر و بیا "

طبق خبری که امروز از ثبت استان گرفتم در آزمون اختبار پذیرفته شده ام و حال باید به دنبال تکمیل  پرونده و نهایتا مراسم تحلیف باشم!

هر چند که جمله استاد طباطبایی همیشه در خاطرم غوطه میخورد و بیانگر مشکلات ناشی از آن است امید است که دست در دست دیگر دوستان و همکاران ارجمند بتوانیم این بار وظیفه را به نیکی به سرانجام مقصود برسانیم.

در حال حاضر هم در حال تدوین چند نظر هستم که انشاالله اگر عملی شود باعث هماهنگی بیشتری در بین همکاران وبلاگ نویس می شود

شاد زی و مانا باشید!

[ ۱۳٩۱/۳/٢٧ ] [ ٩:۳۱ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

پیچیدگی های مغز انسان...

همه جای مغز  همه کارهای آن جالب و شگفت‌آور است. اصلا همین‌که مغز ما عملکرد خود را می‌خواهد بفهمد خودش داستانی بس در خور تامل است. ولی امروز راجع به آن قسمت از مغز که به پردازش سیگنال‌های بینایی مربوط است، می‌خواهم بپردازم.با یک مثال شروع می کنیم که حوصلتونم سر نره!:

اگر به علامت + در تصویر متحرک زیر خیره بشید متوجه خواهید شد کم کم دایره ها ی بنفش محو خواهند شد،در حالی که سر جای خود هستند !!!

تست بینایی چشم

[ ۱۳٩۱/۳/٢٧ ] [ ٩:٢٥ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

در ادامه فایل اوراق دفترخانه جهت استفاده همکاران برای دانلود قرار داده شده است:

 

برگ استعلام

برگ لازم الاجرا

برگ لازم الاجرا با حق استرداد

برگ لازم الاجرا ازدواج

فرم صورتحساب

 

منبع: اداره کل ثبت اسناد و املاک استان تهران

[ ۱۳٩۱/۳/٢٧ ] [ ۸:۱٠ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

در ادامه مطلب متن کامل ساختار قضایی جمهوری اسلامی ایران آمده است و همچنین با کلیک بر روی لینک زیر میتوانید فایل pdf آن را دانلود کنید

 

حجم: 500 kb

دانلود


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۳/٢٦ ] [ ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

در ادامه مطلب متن کامل قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آمده است و همچنین با کلیک بر روی لینک زیر میتوانید فایل pdf قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران را دانلود کنید

حجم: 800 kb

دانلود


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۳/٢٦ ] [ ٢:۳٤ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

امروز واسم یه خاطره شد

اولین مصاحبه ای که تا حالا واسه کار کردن انجام داده بودم

خدا رو شکر بد نبود ولی برعکس روال گذشته اعلام نتیجه آزمون اختبار رو به سه روز دیگه (شنبه) موکول کردن

سوالات اختبار بسیار مشابه سوالات سنوات قبل بود که چند نمونه ای که از امروز یادم هست رو خدمتتون عرض میکنم

- اگه یه خانم و آقا بیان دفترخونه و بگن که ما 18 سال داریم و میخوایم اقرارنامه زوجیت تنظیم کنیم شما چیکار میکنید؟

- حق الثبت اقرارنامه ازدواج رو به چه صورت محاسبه و دریافت میکنید؟

- حق الثبت اقرارنامه ای که توش یه مبلغ مشخص به عنوان بدهی بیان بشه رو چطور حساب میکنید؟

- تفکیک به چه صورت است و اون رو تعریف کنید و فرق اون با افراز چی هستش؟

- شما چطوری احراز هویت میکنید؟

- احراز هویت یعنی چی؟

- اگر شناسنامه با کارت ملی فرق میکرد بطور مثال از روی عکس شناسنامه نشه فرد رو احراز هویت کرد شما چیکار میکنید؟

- اجاره یعنی چی؟

- شروط عقد رو بگو

- شک بین رکعت اول و دوم چه حکمی داره؟

- نماز آیات و اینکه چه مواقعی خونده میشه؟

و ...

[ ۱۳٩۱/۳/٢٤ ] [ ۱:۱۱ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

جلسه بررسی موضوع نقل و انتقال و مالکیت وسیله نقلیه در محل سالن کنفرانس مجتمع قضایی 22 بهمن به ریاست دادستان عمومی وانقلاب کرمان و با حضور مدیرکل ثبت اسناد و املاک، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی استان، مدیر کل امور مالیاتی وجمعی از سردفتران اسناد رسمی برگزار شد.

 به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دادستان کرمان در این نشست با اشاره به بخشنامه ناجا و رویه جاری تعویض پلاک ونقل وانتقال وسایل نقلیه موتوری وغیر موتوری گفت: حذف انتقال سندرسمی مالکیت وسایل مذکور در دفاتر اسناد رسمی، خلاف قوانین موضوعه از جمله ماده 29 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی می باشد.

 وی افزود: این فرآیند علاوه بر اینکه اشکالاتی در روند رسیدگی در سیستم قضایی بالاخص در اجرای احکام قضایی پدید خواهد آورد،مشکلات عدیده ای نیز از قبیل عدم استیفای مالیات نقل وانتقال خودرو، تضییع مبالغ کلانی از حقوق دولت در سطح کشور وحقوق شهرداری‌ها ،تزلزل در مالکیت اشخاص نسبت به وسائط نقلیه، تعارض دراسناد مالکیت خودرو و سر درگمی مردم در پی خواهد داشت.

 دادستان کرمان تأکید کرد: باید مبادی ذیربط در اسرع وقت به طریق مقتضی رویه فعلی را اصلاح و افراد قبل از تعویض پلاک خودرو مبادرت به انتقال رسمی سند مالکیت در دفاتر اسناد رسمی و ادای حقوق دولتی و شهرداری‌ها کنند و متعاقب آن نیز تعویض پلاک ونهایتا برای آخرین مالک رسمی کارت صادر شود.

وی اظهار کرد: برگ سبزی که تحت عنوان سند مالکیت خودرو توسط مراکز تعویض پلاک صادر می‌شود، ارزش اسناد رسمی را نداشته و دارنده این برگه به عنوان مالک رسمی خودرو شناخته نمی شود. لذا مردم عزیز که قصد خرید یا فروش خودرو خود را دارند ،باید معاملات وسیله نقلیه را در دفاتر اسناد رسمی به ثبت برسانند

 

منبع: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

[ ۱۳٩۱/۳/٢۳ ] [ ٦:۱۱ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

در حالیکه ما در گوشه ای از دنیای بزرگ مجازی بخشنامه ها و ایرادات و اشکالات را مرور می کنیم و همکاران دلسوزی نیز در این فضا به سوالات همکاران پاسخ داده و به مردم عزیز مشاوره می دهند همکاران جوان دیگری نیز روز به روز به این فضای رو به رشد اضافه می شوند و حال و هوای فضای مجازی شکل و بوی بهتری نسبت به روزهای پیشین گرفته است و همکاران جوان تر از بزرگ ترهای این حرفه که مویی در این وادی سپید کرده اند و اتفاقا" صاحب وبلاگ های وزینی نیز هستند استفاده های لازم را می برند و فرهنگ وبلاگ نویسی در حوزه دفاتر اسناد رسمی نهادینه شده است .

اما در کنار کار فرهنگی نباید از عده ای که نام سردفتر را یدک می کشند ولی از هیچ ترفندی برای منفعت طلبی خود چشم نمی پوشند غافل شد عده ای همکارنما که تنها برای چپاول حقوق دولتی و ضایع کردن حقوق سایر همکاران فارغ از هرگونه قانون و بخشنامه فعالیت دارند و در شهرستانها و تهران بزرگ برای دفاتر دیگر و حتی بازرسان شناخته شده اند .

امروزه موارد متعددی می بینیم که با کمال تعجب براحتی در حال انجام است و گزارشهای همکاران و مردم نشان می دهد که اسناد به نحو بسیار نامناسبی در بعضی دفاتر در حال تنظیم است اسناد اتومبیل رتبه اول و فاجعه انگیزترین سرنوشت را دارد اصولا" بنگاه های اتومبیل تنها با دفاتری کار می کنند که اسناد را باز و نام خریدار را خالی می گذارند چرا که نفع آنها بخصوص در اتومبیل های مدل بالا همچون بی ام و و بنز و پورشه و لکسوس و سایر اتومبیلهای وارداتی در این است البته نحوه عمل دفاتر اسناد رسمی که با دلالهای اتومبیل که در تهران بویژه در محدوده خیابان سهرودی و شهید بهشتی که بورس بنگاههای معاملات اتومبیل های وارداتی است کار می کنند به این نحو است و شاید معدود دفتری را بتوانید پیدا کنید که در این محدوده باشد اما نحوه تنظیم اسناد اتومبیلش غیر از این باشد چرا که در این صورت مورد غضب بنگاه اتومبیل و قطع رابطه با وی قرار خواهد گرفت دوستی نقل می کرد : " به دفتر اسنادی که دلالی اسناد اتومبیل وی را برای تنظیم به او داده بود مراجعه و در عرض نیم ساعتی که منتظر نشسته ده سند اتومبیل در دفتر وی امضاء شده و اظهار می کرد که دفتردار تر و فرزی نیم برگی ها را سریع پرینت می گرفت و جهت امضاء به همکارش می داد از وی سوال کردم عبارت ثبت با سند برابر است را در آن دفتر بزرگ نوشتی و امضاء کردی و در کمال تعجب با پاسخ منفی وی مواجه شدم " با این وصف این شبهه برایم پیش آمد که آیا این دفتر اصلا" اسناد را در دفترش ثبت می کند و مالیات و حق الثبت را به حساب دولت واریز می کند یا خیر ؟ و چگونه است دفتری که با اکثر بنگاه های اتومبیل کار می کند و در تهران شناخته شده است و اسنادی را بعضا" به مدت یکسال بدون نام خریدار سفید امضاء می گیرد به حیات ادامه می دهد و بازرسان عزیز چشم و دل سیر چگونه از این موارد می گذرند و بعضی موارد قابل چشم پوشی را گزارش می کنند همکاری عنوان می کرد بازرس رسیدهای دستگاه کارتخوان را چک می کرد که از یک کارت کشیده نشده باشد !! یا برای هر بالفرض گواهی امضاء یک رسید کارتخوان ضمیمه شده باشد و مالیات بر ارزش افزوده هم با خودکار قرمز روی آن نوشته شده باشد !!

خلاصه اینکه بازرسی ناکارآمد این روزها هم حقوق دولتی را ضایع می کند هم به اجحافی که به سایر دفاتر اسناد رسمی می شود کمک می کند و هم در تاریخ این روزهای سازمان ثبت و کانون سردفتران به یادگار خواهد ماند ...

رتبه دوم را تنظیم اسناد املاک داراست اصولا" مشاورین املاک با دفاتری کار می کنند که ۱۰ یا ۱۵ درصد حداقل از هزینه تحریر اسنادی که آنها روانه می کنند را به دلال مربوطه بدهند و ارتباط دوستانه ای که بعضی از دفاتر اسناد رسمی با مشاورین املاک ایجاد کرده اند مانع از ایجاد عدالت در تنظیم اسناد در سایر دفاتر اسناد رسمی است .

اسناد رهنی نیز در بخش املاک نور علی نور است اصولا" یک خیابان که الی ماشاءاله این روزها حداقل ده بانک خصوصی دارد با یک دفترخانه کار می کند و سایر دفترخانه ها که آنها هم بیش از ده دفتر هستند نظاره گر سردفتر زیرکی هستند که با زد و بند محدوده مورد نظر را قرق کرده است .

البته شاید این موارد از جانب بعضی همکاران که به موضوعات فاجعه انگیزتری همچون تنظیم سند برای مرده برای فرار از مالیات بر ارث و انحصار وراثت و امضای شخص دیگری به جای وی و اخذ هزینه های میلیونی واقف هستند هیچ به نظر برسد ... همچنین آن دفترخانه ای که در میدان تجریش تهران ۱۰۰۰ گواهی امضاء را یک شماره می زند و تنها یک میلیون تومان هزینه می گیرد ! یا فلان دفترخانه که بدون پایان کار سند قطعی تنظیم می کند یا ...

موارد خنده داری از بازرسی ها به گوش می رسد که در مقابل موارد تخلفی که به وضوح دیده می شود ذره ای نیست و فسادی که بازرسان به جامعه سردفتری تحمیل می کنند در به زیر کشاندن و تحقیر این حرفه تاثیر بسازیی خواهد داشت ...

لذا از دلسوزان این حرفه تقاضا داریم تا دست در دست یکدیگر با شناسایی آفت هایی که از درون به جان دفاتر اسناد رسمی افتاده و خودیها باعث آن هستند و معرفی آنها آغازی باشیم بر استفاده بهینه تر از فضای مجازی همچنین این وبلاگ آمادگی دارد تا با موافقت همکاران قسمتی را به معرفی دفاتر و بازرسان جهت بررسی تخلف احتمالی آنها اختصاص دهد ...

اما رسیدگی به معیشت دفاتر اسناد رسمی در ید کدام ارگان است ؟ آیا نباید از وضع معیشتی دفاتر اسناد رسمی آماری تهیه شود تا برای حفظ این حرفه بتوان تمهیداتی اندیشید ؟ آیا دفترخانه ای که در عرض نیم ساعت ۱۰ سند اتومبیل تنظیم می کند و احتمال ضرر و زیانی که ممکن است به دولت یا اشخاص وارد کند درصد بالایی دارد نباید مورد بازرسی جدی قرار بگیرد ؟ آماری که کانون و سازمان ثبت از تعداد اسناد اخذ می کنند نباید منفعتی برای آینده دفاتر اسناد رسمی متصور باشد ؟ آیا بررسی آماری که قطعا" در بهبود اوضاع موثر است جایی در برنامه های سازمان و کانون دارد ؟

 

منبع: یادداشتهای سردفتر اسناد رسمی

[ ۱۳٩۱/۳/٢٢ ] [ ۸:۳۸ ‎ق.ظ ] [ امین حاذقی ]

طی حکمی از سوی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور محمدمهدی انجم شعاع به سمت سرپرست معاونت امور اسناد این سازمان منصوب شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور طی حکمی از سوی "دکتر تویسرکانی" معاون رئیس قوه قضائیه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور "محمدمهدی انجم شعاع" به عنوان سرپرست معاونت امور اسناد سازمان ثبت منصوب شد.

متن کامل این حکم به شرح زیر است:
"جناب آقای محمدمهدی انجم شعاع
نظر به مراتب تعهد، تخصص و تجربیات جنابعالی، به موجب این حکم به سرپرستی معاونت امور اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور منصوب می شوید.

انتظار دارد با سرلوحه کار قرار دادن رهنموهای مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و در راستای اهداف و برنامه های راهبردی سازمان با بهره گیری مؤثر از منابع و امکانات موجود در چارچوب قوانین و مقررات جاری و برنامه های مصوب، اهتمام در اصلاح فرآیندها و ارتقاء ارائه خدمات به مراجعین تؤام با سرعت و دقت و استفاده حداکثری از فن آوریهای نوین، ارتقاء سلامت اداری و استفاده بهینه از منابع انسانی، تقویت نظارتهای دقیق و مؤثر به منظور ارتقاء نظم و حسن جریان امور واحدهای اداری و دفاتر اسناد رسمی و ازدواج و طلاق، زمینه لازم جهت تحقق اهداف سازمان را فراهم نمائید.

توفیق شما را در انجام وظایف و مسئولیت های محوله از خداوند بزرگ خواهانم."

گفتنی است: سرپرست جدید معاونت امور اسناد سازمان ثبت اسناد واملاک کشور، مدیر کلی تدوین لوایح قوه قضاییه، دادیاری دادسرای انقلاب اسلامی تهران، ریاست دادگاه انقلاب اسلامی و کیفری استان کرمان، معاونت قضایی و معاونت آموزش دادگستری استان کرمان و عضویت در هیئت نظارت ثبت استان کرمان را در سابقه کار خود دارد.
وی مدتی نیز در حوزه سردفتری اسناد رسمی فعالیت داشته است.

 

منبع: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

[ ۱۳٩۱/۳/۱۸ ] [ ٦:٢٢ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

با درود

امروز در ادامه مطلب لینک یک فایل بسیار مفید حاوی اطلاعات ذیل رو برای نصب بر روی گوشی های موبایل با فرمت جاوا قرار دادم

امیدوارم مفید واقع بشه


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۳/۱۳ ] [ ٢:٥٢ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

نمونه سوالات آزمون دفتریاری

  نمونه سوالات تستی آزمون دفتریاری( جهت متقاضیان آزمون سردفتری - دفتریاری و ... ) شامل سوالات حقوق ثبت - احکام و ... سالهای ۸۵-۸۶ و ۸۷- ۸۸

 دانلود نمونه سوالات 1                                دانلود نمونه سوالات 2 

 

منبع: یاداشتهای سردفتر اسناد رسمی

[ ۱۳٩۱/۳/۱٢ ] [ ۱۱:٤٧ ‎ق.ظ ] [ امین حاذقی ]

در ادامه آدرس اینترنتی ( لینک ) درگاه خدمات قضایی قوه قضاییه آمده است که در حال حاضر 4 نمایندگی برای آن مشخص شده است

از جمله خدمات قابل توجه و شایان ذکر این درگاه استفاده از سامانه پیام کوتاه برای پیگیری پرونده افراد می باشد

 

درگاه خدمات قضایی                

[ ۱۳٩۱/۳/۱۱ ] [ ٤:٢٩ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

آزمون تبدیل وضعیت استخدامی 300 نفر از کارکنان قراردادی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور آزمون تبدیل وضعیت استخدامی 300 نفر از کارکنان قرارداد کارمعین ستاد و ادارات کل استانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با حضور مسئولین سازمان و نمایندگان معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی ریاست جمهوری برگزار گردید.

افرادی که حد نصاب لازم را در این آزمون کسب کنند پس از طی مراحل قانونی به استخدام پیمانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خواهند آمد و در ادارات ثبت اسناد و املاک مستقر در شهرستان های سراسر کشور مشغول به کار خواهند شد.

منبع: سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

[ ۱۳٩۱/۳/۱۱ ] [ ٤:۱٢ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

به دنبال تشریح فضای آزمون دفتریاری بر این شدم که تا قسمتی از نمونه سوالاتی که در سال 1390 از داوطلبین این رشته انجام گرفت را بیان کنم

آزمون دفتریاری در این سال بر خلاف سال های گذشته شامل 150 تست بود که در چند حوزه قوانین ثبتی و قوانین دفاتر اسناد رسمی و احکام اسلامی و ادبیات و هوش و اطلاعات عمومی بود

سوالاتی که در خاطر بنده باقی مانده است ( تقریبا بعد از 5 ماه ) به این صورت بوده اند

بطور مثال 120 عدد ماهی زنده داریم اگر 80 تا از آنها را غرق کنیم چند ماهی زنده باقی خواهد ماند؟

و یا 8 سکه داریم که یکی از اینها تقلبی می باشد که تنها وزن یکی از آنها کمتر از بقیه است حداقل با چند بار وزن کردن کردن میتوان سکه تقلبی را تشخیص داد؟

 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۳/۱٠ ] [ ٦:۳۱ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

امروز آخر وقت تماس گرفتن و گفتن که یه نامه واسم اومده و ازم خواستن که سریعا به اداره ثبت مراجعه کنم و تحویلش بگیرم

من که دل تو دلم نبود سریعا خودم رو به اداره رسوندم و همونجا بهم گفتن که نامه آزمون اختبار دفتریاریم اومده و باید رسیدش رو امضاء کنم و تحویلش بگیرم

واسم خیلی جالب بود که تاریخ آزمون دقیقا وسط امتحانات پایان ترم دانشگاه بود

یعنی دقیقا 24 اردیبهشت!

مثل آزمون کتبی که اون رو هم تو پایان ترم مهر ماه سال قبل برگزار شد ناراحت

از یه طرف هم خوشحال بودم که بالاخره این انتظار داره کم کم به سر میرسه و تموم میشه

اما جای شکرش هنوز باقیه که اختبار رو در استان میگیرن!

و نکته دیگه قابل توجه هم واسم این بود که تاریخ نامه بودش که  23 اردیبشت ماه صادر شده بوده و چیزی حدود 20 روز بعدش به ما اطلاع دادن ناراحت

امتحان ICDL هم که مدرکش رو میخوان هم 19 اردیبهشت برگزار میشه

حالا بماند که باید گواهی عدم سوءپیشینه گرفت که واسه خودش زمان زیادی میبره و تضمین دفتریاری و عدم اعتیاد و ... ناراحت

 8 کتاب قطور دانشگاهی به همراهی این آزمون چیکار میخواد بکنه؟

[ ۱۳٩۱/۳/۱٠ ] [ ۳:٤٥ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]
احتراما با توجه به بخشنامه 1/34/17095 مورخ 81/6/5 سازمان ثبت و ماده 33 آئین نامه اجرائی مواد 34 و 34مکرر قانون اصلاح
قانون ثبت و ماده 108 آئین نامه اجرایی مفاد اسناد رسمی نسبت به سوالات ذیل اعلام نظر فرمائید:

 1- سند قطعی مشتمل بر رهن که پیرو سند رهنی تنظیم گردد مشمول ماده فوق میشود یا خیر؟
 
      
2- اسناد فروش اقساطی پیرو قرارداد مشارکت مدنی مشمول ماده فوق میگردد یا خیر؟
[ ۱۳٩۱/۳/۱٠ ] [ ۸:٤۳ ‎ق.ظ ] [ امین حاذقی ]

 

persian:خلیج فارس برای همیشه خلیج فارس می ماند.کشورهای ضعیف و کوچک نمیتوانند با تغییر نام خلیج فارس  خود را بزرگ کنند.خلیج فارس برای همیشه برای ایران و نامش برای همیشه خلیج فارس است.

English: Persian Gulf will remain Persian Gulf forever. Small and poor countries can not change the name of the Persian Gulf to its great.and his name is forever

Spanish:Del Golfo Pérsico seguirá siendo del Golfo Pérsico para siempre. Los países pequeños y pobres no se puede cambiar el nombre del Golfo Pérsico a su gran. Del Golfo Pérsico para siempre del Golfo Pérsico a Irán, y su nombre es para siempre.

Arabic:وسوف تبقى الخلیج الفارسی الخلیج الفارسی إلى الأبد. الدول الصغیرة والفقیرة لا یمکن تغییر اسم الخلیج الفارسی إلى عظیم لها. الخلیج الفارسی للأبد الخلیج الفارسی إلى إیران، واسمه إلى الأبد.

French:Du golfe Persique restera à jamais le golfe Persique. Les petits pays et les pauvres ne peuvent pas changer le nom du golfe Persique à sa grande. Du golfe Persique pour l'Iran et le Golfe

italian:Golfo Persico rimarrà per sempre nel Golfo Persico. Paesi piccoli e poveri non è possibile modificare il nome del Golfo Persico per il suo grande.

Dutch:Perzische Golf blijft Perzische Golf voor altijd. Kleine en arme landen kunnen niet de naam van de Perzische Golf te wijzigen in de grote. Perzische Golf voor Iran en de Perzische Golf is slecht voor je

 

[ ۱۳٩۱/۳/۱٠ ] [ ٢:۱٧ ‎ق.ظ ] [ امین حاذقی ]

چندی پیش شخصی با مراجعه به دفتر اظهار داشت پدرم فردی کور و کر و گنگ و بی سواد است و برای دریافت حقوق و مستمری خود از بانک مشکل دارد و می خواهم به وکالتی به من بدهد تا از طرف ایشان حقوقش را بگیرم . در نگاه اول چنین به نظر میرسد که باستناد ماده 64 قانون ثبت اسناد و املاک بتوان با حضور دو معرف و یک معتمد تنظیم چنین وکالتی بلامانع باشد لکن آنچه باید توجه داشت اینکه معتمد چگونه می تواند فردی را که از نعمت دیدن و شنیدن محروم است به مفاد وکالت آگاه سازد و متقابلا فرد کور و کر که گنگ نیز میباشد رضایت خود از مورد وکالت یا سند تنظیم ابراز دارد چنین امری غیر ممکن یا بسیار سخت به نظر میرسد.

البته نظری بر این بود که معتمد وقتی بگوید به نحو مقتضی به او تفهیم نمودم ، راضی بود کافی باشد لکن چنین امری عملا بعید به نظر می رسد .

و با دقت در ماده 64 قانون ثبت نیز ملاحظه میشود که قانونگذار نیز این امر را از نظر دور نداشته و چنین تفهیم و تفهمی را غیر ممکن دانسته اشت چرا که در ماده مذکور آمده است:

 (( در صورتی که طرفین معامله و یا یکی از آنها کور یا کر و گنگ و بی سواد باشند عالوه بر معرفین هریک از اشخاص مزبوره باید در معیت خود یک نفر از معتمدین خود را حاضر نمایند که در موقع قرائت ثبت و امضای آن حضور به هم رسانند مگر اینکه بین خودذ معرفین کسی باشد که طرف اعتماد آنها ست _ معتمد مزبور در مورد اشخاص کر و گنگ باید از جمله اشخاصی باشد که بتواند به آنها به اشاره مطلب را بفهماند در مورد این ماده مراتب در سندی که ثبت میشود و در ستون ملاحظات دفتر باید قید گردد .))

چنانکه ملاحظه میشود افراد کور با عبارت یا، از کر و گنگ و بی سواد جدا شده است یعنی حکم این ماده صرفا در موردی است که طرف معامله یا کور باشد یا کر و گنگ و بی سواد باشد و فردی که دارای مجموع این عوارض باشد حکمی در این ماده برای آن تعیین نشده است . چنانکه در ذیل ماده نیز گفته شده در مورد افراد کر و گنگ معتمد باید از جمله اشخاصی باشد که بتواند به اشاره بفهماند و اگر صرفا کور باشد باخواندن می شنود و قبول خود را به بیان گفته یا اگر توان سخن گفتن نداشته باشد به اشاره ابراز می دارد. 

لذا کسی را که مجموع این عیوب را دارا باشد تفهیم و تفهم آن  تغریبا غیر ممکن است .پس تکلیف چنین افرادی چیست ؟  

آیا چنین افرادی را می توان به علت سفه از اداره اموال محروم کرد و اداره اموال آنها را به قیم یا ولی سپرد ؟

 چنین افرادی را نمی توان سفیه یا محجور نیز دانست چرا که در سفه عدم رشد عقلی و فکری مانع از این قابلیت میشود و سفیه بمانند کودکی است  که نیک و بد را در اموال تشخیص نمی دهد ولی در فردی که محروم از بینایی و شنوایی و قدرت بیان است چنین خصیصه و تعریفی صدق نمی کند و هیچ جا نیز این عیوب را موجب سفه ندانسته اند لذا مراجع قضایی نیز در چنین مواردی حکم به سفه افراد نمی دهند .

همزمانی که در جستجوی پاسخ این مساله بودم در ملاقات استاد لطیف عباد پور ـ صاحب وبسایت حقوق فردا ـ در نشست وبلاگ نویسان ساری موضوع را طرح نمودم و در بحثی کوتا با ایشان جوانب امر را بررسی نمودیم و نهایتا جناب عباد پور این حقیر ار به ماده 104 قانون امور حسبی رهنمون کردند .

ماده 104 قانون امور حسبی (( کسی که در اثر کبر سن یا بیماری یا امثال آن از اداره تمام و یا بعض اموال خود عاجز شده می تواند از دادگاه بخواهد که برای اداره اموال او امین معین شود .))

 

منبع: دفتر اسناد رسمی 35 قم

[ ۱۳٩۱/۳/٩ ] [ ۱۱:۱٩ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

کانون سردفتران و دفتریاران از بانک مرکزی درخواست کرد، در راستای اجرای بند 8 از الحاقی 27 لایحه بودجه سال 1391عبارت "وکالت بلاعزل فروش رهینه" از متن قراردادها و عقود در معاملات بانکی حذف شود.

به گزارش پایگاه خبری کانون سردفتران و دفتریاران، در این نامه که به بهمنی، رییس کل بانک مرکزی ارسال شده است با اشاره به اجرای بند 8 از الحاقی 27 لایحه بودجه سال 1391، تاکید شده است که کلیه بانک ها و موسسات اعتباری و صندوق های قرض الحسنه درخصوص حذف عبارت "وکالت بلاعزل فروش رهینه" از متن قراردادها و عقود مذکور در معاملات بانکی بدون ربا اقدام کنند.

در نامه کانون سردفتران تاکید شده است؛ دفاتر اسنادرسمی در اجرای قانون یاد شده از درج عقد وکالت بلاعزل فروش رهینه ضمن اسناد رهنی یا تنظیم وکالت بلاعزل مستقل در این خصوص معذور هستند.

[ ۱۳٩۱/۳/٩ ] [ ۳:٠٧ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

قوه قضائیه

سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

 

موضوع : راه اندازی خلاصه معاملات

 

با عنایت  به دستور ریاست محترم سازمان در خصوص تسریع در راه اندازی فرآیند خلاصه معامله ، ضمن تشکر از جنابعالی و کلیه همکاران محترم آن اداره کل در راه اندازی سامانه استعلام در کلیه واحدهای ثبتی استان ، به استحضار می رساند فرآیند خلاصه معامله توسط سامانه مدیریت کشوری املاک از تاریخ 16 / 2 / 1391 راه اندازی می گردد . لذا خواهشمند است دستور فرمایید نسبت به پیاده سازی سامانه در کلیه واحد های ثبتی اقدام لازم مبذول گردد.

 

با سپاس بردیا صدر نوری

مشاور رئیس سازمان و سرپرست دفتر توسعه فناوری و اطلاعات

 

منبع: دفتر اسناد رسمی 371 آمل

[ ۱۳٩۱/۳/۸ ] [ ٩:۱٧ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

براساس بند 8 الحاقی 27 لایحه بودجه سال1391، دریافت وکالت بلاعزل از تسهیلات گیرندگان بابت وثیقه های در رهن بانک ها و موسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی ممنوع اعلام شده است.

 

به گزارش روابط عمومی کانون سردفتران و دفتریاران، مشروح بند 8 الحاقی 27 لایحه بودجه سال1391 به این شرح است:

 

بند 8: دریافت وکالت بلاعزل از تسهیلات گیرندگان بابت وثیقه های در رهن بانک ها و موسسات مالی و اعتباری دولتی و خصوصی ممنوع می باشد و وثیقه گیرنگان موظفند فقط در قالب قراردادهای منعقده نسبت به اجرا گذاشتن وثیقه های،عمل نمایند.

 

منبع : کانون سردفتران و دفتریاران

[ ۱۳٩۱/۳/۸ ] [ ۸:٤٦ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

در ادامه مطلب چند اصطلاح ثبتی بیان شده و به عرض میرسد


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۳/٧ ] [ ۱۱:٠٦ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

در ذیل متن قانون دفاتر اسنادرسمی جمهوری اسلامی ایران جهت مطالعه در ادامه مطلب و فایل PDF به تفصیل آمده است

دانلود فایل PDF


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۱/۳/٦ ] [ ۱٠:٠۸ ‎ق.ظ ] [ امین حاذقی ]

حدیث رفع، از احادیث مشهور و حائز اهمیت در بعضى از مباحث اصول فقه. متن حدیث بنا به روایت شیخ صدوق چنین است:

«عن ابى عبدالله علیه السلام قال، قال رسول الله صلى الله علیه و آله: رفع عن امتى تسعة: الخطأ و النسیان، و ما اکرهوا علیه، و ما لا یطیقون، و ما لا یعلمون، و ما اضطروا الیه، و الحسد، و الطیرة و التفکر فى الوسوسة فى الخلق ما لمینطق بشفة»(توحید، 353، خصال، 2/417، بحار الانوار، 2/280)

و به روایت شیخ کلینى در کافى، 2/باب ما رفع عن الامة، به سند دیگرى آمده:

« وضع عن امتى تسع خصال... »

که از نظر معنى ظاهرا با نقل فوق تفاوتى ندارد. ترجمه حدیث چنین است: «امام صادق (ع) فرمود: رسول خدا (ص) فرمودند: نه چیز از امت من برداشته شده است: خطا و فراموشى، و آن چه بر آن وادار شوند و آن چه توان انجامش را ندارند، و آن چه ندانند و آن چه به ناچار تن دهند و حسد و طیره (فال بد)، و اندیشیدن در وسوسه در آفرینش تا وقتى که آن را به زبان نیاورند».

البته روایات دیگرى نیز در این باب وارد شده که در بعضى فقط چهار چیز و در بعض دیگر سه خصلت یاد گردیده است، که از جهت روح مطلب و اصل معنى با هم منافاتى ندارند، زیرا که ممکن است در آنها به اهم اشیا اکتفا شده باشد. در این که مقصود از رفع و برداشته شدن در این روایات چیست؟ احتمالاتى وجود دارد، علامه مجلسى گفته «شاید مقصود رفع مؤاخذه و عقاب باشد، و هم احتمال مى‏رود نسبت به بعضى اصل آن، و یا تأثیر یا حکم تکلیفى آن باشد» . و علماى اصول فقه، در باب برائت، پیرامون این حدیث و هر یک از جملات آن بحثها کرده‏اند، و آن چه بیشتر محل کلام است همان معنى «رفع» است، زیرا که اگر بگوییم این وضع به عینه و اصل آنها از این امت برداشته شده‏اند یعنى این حالات اصلا در این امت وجود ندارند سخنى به گزاف گفته‏ایم، زیرا که این حالات در این امت وجود دارند، پس باید دید مقصود از رفع و برداشته شدن چیست؟ و چگونه برداشته شده است؟

امام صادق (ع) فرمود: رسول خدا (ص) فرمودند: نه چیز از امت من برداشته شده است: خطا و فراموشى، و آن چه بر آن وادار شوند و آن چه توان انجامش را ندارند، و آن چه ندانند و آن چه به ناچار تن دهند و حسد و طیره (فال بد)، و اندیشیدن در وسوسه در آفرینش تا وقتى که آن را به زبان نیاورند.

جمعى بر آنند که مؤاخذه و کیفر برداشته شده است، یعنى حکم و اثر تکلیفى در این موارد نیست، و بعضى نیز رفع را شامل تمامى آثار تکلیفى و وضع دانسته‏اند. البته در مواردى از قبیل: قتل خطائى، و سجده سهو، که حکم از اول بر مورد خطا و سهو وارد شده است، از مورد حدیث بیرون است. آن گاه بحث عمده در اصول فقه نسبت به جمله «و ما لا یعلمون» است، که نتیجه استلال آن است که هر آن چه حکم آن براى ما معلوم نباشد، ذمه ما از آن برى است و الزامى نسبت به آن نداریم، البته در صورتى که نسبت به شناخت وظیفه و انجام آن کوتاهى نکرده باشیم. نکته دیگر در این حدیث این که: مرحوم مجلسى گفته: «شاید خصوصیت امت آن حضرت در برخى از این جملات منظور نباشد، و مقصود اختصاص مجموع آنها به این امت است، گرچه برخى از آنها مشترک بین این امت و سایر امتها است»  و در بیان طیره ـ که به معنى فال بد زدن است ـ از جوهرى نقل کرده که: «در حدیث است که رسول اکرم (ص) فال را دوست داشت و طیره را خوش نداشت» سپس افزوده: «در رفع طیره (تطیر و فال بد زدن) وجوهى محتمل است:

اول) رفع مؤاخذه و کیفر بر آن، چه در دل بگذرد، زیرا که جلوگیرى از خطور چنین حالتى در نفس تقریبا غیر مقدور است، و کفاره‏اش آن است که به آن ترتیب اثر ندهد و به مقتضاى آن عمل نکند، و بر خداوند توکل نماید، از همین روى پیامبر اکرم (ص) فرمود: هر گاه در کارى فال بد زدى، دنبال آن کار برو [و اعتنایى به فال بد مکن‏]،

 

دوم) رفع تأثیر آن از این امت است به برکت آن چه از رسول خدا و ائمه هدى(ع) در این باره وارد شده از اعتنا نکردن بدان و توکل بر خدا نمودن، و دعاها و ذکرهایى که از تأثیر فال بد جلوگیرى مى‏کند،

سوم) مقصود از رفع، جلوگیرى از عمل طبق آن است ـ چنانکه صاحب نهایه و دیگران گفته‏اند ـ اما معنى اول در این خبر، اظهر است. و این که فال بد اثر دارد یا خیر؟ اخبار در این باره متفاوت است و مقتضاى جمع بین آنها چنین است که در صورت تأثیر در نفس، بى‏اثر نیست، اما اگر بدان اعتنا نشود و چون خطور کرد، انسان به خدا توکل کند و بدان ترتیب اثر ندهد، تأثیر نخواهد کرد». و اندیشیدن در وسوسه در آفرینش، ظاهرا وسوسه‏هایى است که راجع به اصل آفرینش و مبدأ پیدایش مخلوقات، و این که آفریدگار جهان خود چگونه آفریده شد و در کجا است؟ و ... مانند این وسوسه‏ها که اگر به زبان آید کفر است. و یا تفکر در قضا و قدر و اندیشه کردن در خلقت اعمال بندگان، و حکمت آفرینش بعضى از شرور و حیوانات موذى، و فکر کردن راجع به تسلط بدان بر نیکان، و خلقت کفار و... که همه افراد ـ کم و بیش ـ بدانها دچار مى‏شوند، ولى تا در نفس به صورت شبهه قرار نیافته، و موجب شک در حکمت و عدالت آفریدگار نشده باشد، مورد عفو الهى و مرفوع است.

[ ۱۳٩۱/۳/٥ ] [ ۱:٤٠ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]

با سلام و درود فراوان

برای خالی نبودن محتوای وبلاگ در ابتدای شروع به کار این مطلب رو به دور از هر سیاستی تقدیم میکنم

امیدوارم که باعث لبخندی مانا در یاد و خاطره شما باشد

با تشکر مدیریت وبلاگ

ترمینولوژی طنز حقوقی

اجازه ازدواج مجدد : اجازه قانون به مرد برای خیانت به همسر

پاکدامنی : هدیه خداوند به بشر برای دوران پیری

خدا: واجب الوجودی که با اینکه از او نمی ترسیم ،دوست داریم دیگران از او بترسند

دیوانه : آدمی که به هر چه می گوید اعتقاد دارد

سرنوشت : دادگاهی که ما را از همه گناهان و اشتباهاتمان تبرئه می کند

فکر : چیزی است شبیه ناخن که باید هر چند وقت یک بار آن را کوتاه کرد زیرا میکروب زیر آن جمع می شود

زن : موجودی است که بدون فکر حرف می زند ، بر خلاف مرد که بدون فکر عمل می کند

عرف : سعی جامعه در فضیلت وانمود دادن اشتباهات گذشتگان که توان اصلاح آن را ندارد

فضیلت : عتیقه معنوی ، کالای با ارزشی که به دلیل با ارزش بودن ،معمولاً در پستو نگهداری می شود و کسی از آن استفاده نمی کند.

آقازاده: استثنا در خلقت

اخلاق : علمی است که به ما می آموزد زشتی و زیبائی یک فعل بستگی به فاعل آن دارد

استرداد دعوا: بخشیدن عطای عدل به لقای عدلیه

بالغ : کسی که دیگر نباید از او انتظار شنیدن حرف راست را داشت

جرم : هر چیزی است جز آنچه که انجامش ایرادی ندارد

جلسه اول دادرسی : جلسه ای است که خط بطلان روی ضرب المثل« حرف نزده را همیشه می توان زد » می کشد

خیار : اجازه قانون برای عهدشکنی

دفاع مشروع : مجازات نکردن کسی که زیر بار ظلم نرفته است

شهروند: رعیت مدرن

عده : مدت زمانی که اجباراً به زن داده می شود تا در مورد خواستگارانش به درستی بیاندیشد تا مرتکب اشتباه قبلی خود نشود

فمینیسم : جنبشی است زنانه به قصد رهاسازی مردان از قید زنان

فوت پدر: یکی از اسباب تملک

قرار سقوط دعوی : قراری است که دعوا را آنچنان به زمین می کوبد که دیگر امکان بلند شدن آن وجود ندارد

قرار عدم استماع دعوا: قراری است که به موجب آن ،دادگاه رسماً نداشتن گوش شنوا برای شنیدن دعوا را اعلام می کند

قطع ید: صاف کردن دست کج

وکیل : سربازی است که با این که دشمن را نمی شناسد ، به جنگ او می رود!!

بنقل از : http://dhdm87.blogfa.com

[ ۱۳٩۱/۳/٥ ] [ ۱:۳٩ ‎ب.ظ ] [ امین حاذقی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

در این فضای مجازی سعی در ایجاد روندی مناسب جهت تعامل و بررسی فضای موجود و کسب و ارائه موارد بهتر در این عرصه بدون هیچگونه جبهه گیری شخصی هستم پیشاپیش دست شما دوست و همکار گرامی را به گرمی فشرده و از نقد و پیشنهادات شما با کمال میل استقبال میکنم امید است که در این قطار همسفری مناسب باشم شایان ذکر است که مدیریت این وبلاگ توسط سردفتر صورت نمی پذیرد پس بدیهی می باشد که مسئولیتی در خصوص مطالب منتشر شده در این وبلاگ متوجه ایشان نمی باشد و بنده متضمن آن می باشم با احترام - مدیریت وبلاگ " دفتریار امین حاذقی "
صفحات دیگر
امکانات وب
سخن روز

اوقات شرعی موزیک